czwartek, 8 kwietnia 2021

ZX-UNO - co, jak i na jakiej zasadzie. Czyli super hiper Turbo ULA ZX Spectrum.

Aloha!

Ostatnio nabyłem jak do tej pory najbardziej nietypową maszynę do grania/emulacji. ZX-UNO. Coś na bazie FPGA - Field-programmable gate array.

W czym rzecz, z czym to się je? Czego by nie mówić, na przykład RetroPie jest instalowane na Raspberry Pi OS. Czyli gdzieś tam w tle jest pewien 'opóźniacz', który pośredniczy w emulacji. W przypadku ZX-UNO nie ma o tym mowy. Ja akurat nie jestem purystą i na tyle, na ile gram na emulatorach - lag (czyli opóźnienie w reakcji na interakcję użytkownika) nie przeszkadza mi, albo go po prostu nie odczuwam.

Do ZX-UNO przekonało mnie na tę chwilę jednak co innego - ZX Spectrum i jego demoscena. Chciałem poza tym spróbować czegoś nowego. Uruchomienie go zajęło mi chwilę głównie z powodu mojego lenistwa oraz obaw przed spaleniem - nie wiedziałem dokładnie jaki nabyć zasilacz. Okazało się, że niepotrzebnie się martwiłem, ponieważ pasuje jakikolwiek, byle napięcie było około 5V i końcówka odpowiednia. Polaryzacją nie ma się co przejmować, płyta ZX-UNO V2 jest wyposażona w zabezpieczenie uniemożliwiające spalenie go w wypadku 'odwróconej' wtyczki. 

Sam sprzęt wygląda jak na zdjęciach poniżej, ja kupiłem go wraz z prostą obudową oraz kablem Audio-Video. Co ważne - klawiatura musi być w standardzie PS/2, obraz mamy po VGA, dźwięk po jack'u stereo. Joysticki w standardzie Kempston (czyli standardowy dla Atari i Commodore DB-9). 

Oprogramowanie musi znaleźć się na karcie SD, ważne aby był tam ESXDOS - http://www.esxdos.org/index.html oraz pliki dla danej platformy.


Pierwsze uruchomienie wykazało, że jako domyślny został wybrany core Commodore 64. Ale działa!


Dużo ciekawych opcji kryje się w konfiguracji (wywoływanej klawiszem F2 przy starcie ZX-UNO) - testowanie pamięci, dźwięku, opcje uruchamiania, wybór zainstalowanych modułów 'Core', kolejność startowania, typy sprzętów, itp., itd.Poniżej, na zakładce ROMs, wybieramy typ ZX Spectrum jaki ma się nam uruchomić - Pentagon 128? Proszę bardzo. ZX Spectrum +2? Bez problemu.


Tu możemy zaktualizować ESXDOS, BIOS ZX-UNO oraz nasze 'core'.


Jaki system ma wystartować wybieramy na zakładce Boot.


Układ klawiatury, typ Joysticka czy ustawienia wyjścia Video na zakładce Advanced.Przy starcie ESC Please select boot machine:


W przypadku ZX Spectrum (jak na mój stan wiedzy i jak to rozumiem) automatycznie emulowany jest najlepszy możliwie sprzęt, jeżeli jest włączony w parametrach (New G. modes włączyłem) - czyli ZX Spectrum 128K z interfejsem Turbosound oraz układem ULAPlus.

Po uruchomieniu wystarczy wybrać Ctrl+Alt+F5 i mamy możliwość przeglądania plików na karcie SD. Można się zabrać do spijania śmietanki!

Demo Mescaline synesthesiaDemo Aeon

Demo Ahh. The tape loading era!
Demo Your song is quiet, pt2

W samym ZX-UNO fajne jest to, że wspiera wszelkie nowe pomysły realizowane na ZX-Spectrum. ULA Plus powoduje delikatny opad szczęki.Można też na przykład sprawdzić najnowsze demo z Revision 2021 chwilę po publikacji :)
Nie mówiąc już o ostatnich grach wydanych na ZX Spectrum:4 komentarze:

  1. Aby móc komunikować się z komputerem lub choćby uruchomić jakąkolwiek grę, potrzebny jest monitor i magnetofon oraz klawiatura czyli urządzenia peryferyjne. Obsługą tych urządzeń zajmuje się wspomniany wyżej ULA, który spełnia wszystkie podstawowe funkcje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń