czwartek, 18 marca 2021

Atari - zapisywanie danych na wirtualnej dyskietce

Dzień dobry. 

W poprzednim poście podpięliśmy stworzoną dyskietkę i odczytaliśmy z niej dane. Aby było trudniej były to dane zapisane w języku programowania BASIC (dinozaury pamiętają).

Teraz kolejny krok - przepisaliśmy sobie jakiś program z gazety. Mozolnie wklepywaliśmy teksty linijka po linijce przez godzinę, dwie, cztery... Dla wyjaśnienia młodszym - kiedyś były takie periodyki jak Bajtek, Komputer, IKS, Tajemnice Atari, C&A i wiele innych. Internetu nie było (sic!), więc trzeba było sobie radzić inaczej, jeżeli chciałeś się nauczyć programować. Teraz jest dużo łatwiej, ale ciągle, jeżeli chcesz jakoś zapisać to co zrobiłeś w BASIC'u czy innym języku - dobrze mieć gdzie. W emulatorze Altirra i taka funkcja oczywiście istnieje. Przez stworzenie obrazu dyskietki.

Aby to zrobić musimy w menu File odłączyć wszystkie dyski przez File -> Detach Disk -> All.


Później wybieramy opcję Disk Drives,


I tam jest taka mała strzałka 'w prawo' - czyli Play na magnetofonie ;)


New disk...


Dla spokoju ducha możemy wybrać DOS2.0/2.5


Save disk as...


Podajemy nazwę pliku pod jakim zostanie zapisany obraz naszej dyskietki na dysku, rozszerzenie .atr zostanie nadane automatycznie.


I teraz tak... Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale tak umiałem i działa, także uważam, że operacja zakończyła się sukcesem. Podpiąłem dyskietkę z wymienionej wcześniej strony z programami z Bajtka jako dysk D1, moją nową dyskietkę jako D2. Shift+F5 (Cold Boot, czyli pełen restart komputera) i Atari wystartowało z dyskietki, na której były pliki z DOS. Następnie H - WRITE DOS FILES, po czym wybrałem dyskietkę D2. Później mogłem już z niej uruchomić komputer. Inna sprawa, że tylko do zapisu pliku w BASIC pliki startowe DOS nie są potrzebne, ale mam komplet i jest z czego wystartować. 


Mała korekta poprzedniego artykułu, jako że się uczę ciągle - można wybrać opcję System -> Internal BASIC (Boot Without Option Key) i wtedy system uruchomi się po prostu z poziomu BASIC. Czyli w sumie nie musiałem zgrywać plików DOS'a ;)

Wpisałem program, aby go zapisać na mojej stworzonej dyskietce wydałem komendę SAVE "D1:DLIST.BAS".


Można bezpiecznie uruchomić :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz