poniedziałek, 8 marca 2021

Atari 65XE/800 XL - podstawy podstaw

Taaaaaa... 

Blog 'wisi'. 

Jakoś tak mnóstwo zajęć wokół, a do tego w temacie Smart Home zrobiłem to na czym mi zależało, a nawet dużo więcej. O tym kilka zdań jeszcze napiszę, ale na razie priorytetem na ten rok jest wykorzystanie sprzętów retro, które mam w domu. Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amiga... Sega Mega Drive, SNES, Neo Geo, PSP, PS Vita, Game Boy Advance, jak i wiele innych czekają na odkrycie ich tajemnic. A często nawet podstaw. 

Do tego dopadła mnie jedna myśl - "Jeżeli wymrą takie dinozaury jak ja i moi koledzy - kto i skąd dowie się jak obsłużyć te sprzęty, na których się wychowaliśmy? Skąd dowiedzą się jak uruchomić grę, jak wczytać program w BASIC'u, jak użyć stacji dysków?". Często barierą nie jest programowanie efektów demoscenowych w assemblerze, a przełamanie tego pierwszego momentu kontaktu. Bo niestety po tym czasem ten sprzęt ląduje w śmietniku. A szkoda, bo to jednak kawał historii informatyki.

Zacznę więc pisać właśnie o tym. O tych moich bojach z uruchamianiem starych ośmio- i szesnasto-bitowych komputerów. Informacji jest wiele, w różnych językach, kolejne subiektywne wpisy jednak chyba nikomu nie zaszkodzą ;) 

Strona najbliższa mojemu sercu to http://atarionline.pl/. Podziwiam dążenie kolegi Kaz'a do zachowania pełnego dziedzictwa komputerów marki Atari, inicjowanie nowych aktywności, inspirowanie ludzi.

Jednym właśnie z takich zainspirowanych jest Amarok - przepisał WSZYSTKIE programy zawarte w Bajtkach związane z Atari. Dla wiadomości młodszych - Bajtek był jednym z pierwszych pism w Polsce traktującym o komputerach osobistych.

Nowoczesne spotkało starsze i mamy teraz wszystkie je zebrane na gitlabie:
 

Bezpośredni link to wszystkich zarchiwizowanych listingów jest tutaj:

Ściągnałem, rozpakowałem. Moim (jak zapewne i wielu innych osób również) ulubionym emulatorem Atari 65XE/800XL/130XE jest Altirra - http://www.virtualdub.org/altirra.html. Powiązałem sobie pliki .atr z tym emulatorem pod Windows i można szaleć. Wziąłem na tapet Bajtek 1987/1 i program Nessie. Taka prosta 'strzelanka'. Po uruchomieniu bajtek_1981_1.atr ukazał mi się ekran jak poniżej. 


Po wybraniu A i naciśnięciu dwa razy Enter dostałem spis plików na dyskietce:


Jednak bezpośrednio z poziomu DOS ich nie załaduję - są to pliki w BASIC. Musimy wyjść z DOS i uruchomić interpreter BASIC:


System się przeładuje, ale teraz po wybraniu B - RUN CARTRIDGE wejdziemy do BASIC i możemy załadować widoczny wcześniej plik poprzez LOAD "D:NESSIE.BAS".


Poprzez LIST (skrót L.) możemy zobaczyć jak wygląda program:


A RUN uruchomi go.


Można grać. Pozostało wiele programów do sprawdzenia...

Jak na przykład Stary Dom!


Dobranoc. Wraca ochota do pisania :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz