poniedziałek, 9 października 2017

Xiaomi Mijia Smart Home - pozostałe dwa gadżety

W końcu znalazłem wolną chwilę, aby podłączyć pozostałe dwa elementy: czujnik otwarcia drzwi oraz sterowane gniazdko - wersja ZigBee (bo są i Wifi).

Nie ma się tutaj za bardzo o czym rozpisywać - wszystko podłącza się i paruje błyskawicznie. Jedyne o czym warto pamiętać to to, że potrzeba czegoś ostrego aby wprowadzić czujnik w tryb parowania - wystarczy agrafka lub igła.

Ponownie powtórzę, że sprzęty od Xiaomi są niezwykle ładne, estetyczne i małe - sama przyjemność. Żeby jeszcze aplikacja chciała tak działać...

Gniazdko również jest świetne, jak widać - wspiera wersje z różnych krajów.
Przejściówka jest jednak konieczna, co burzy ostateczny wygląd.Oba elementy mamy od razu dostępne na liście urządzeń:
Co ciekawe, po pewnym czasie włączyłem wykrywanie nowych urządzeń i Domoticz dodał mi Xiaomi Smart Plug Usage. Czyli raportowanie natężenia prądu w gniazdku.

Edit: Koledzy z grupy Domoticz zeznają, że czasem nie wystarczyło poczekać - musieli na nowo dodać Gateway w aplikacji Mijia.


Z pewnego, nieznanego mi, powodu raporty dzienne, tygodniowe i miesięczne zaczęły mi działać dopiero po przełączeniu odczytu energii z 'From device' na 'Computed.


Co przekłada się na takie wykresy:


I miesięczny raport:


Jak to osiągnąć opisałem w innym poście: https://cezarowy.blogspot.com/2017/10/domoticz-i-koszty-zuzytego-pradu.html

9 komentarzy:

 1. Witam.
  Czy udało się Tobie rozkminić odczytywanie napięcia i zużytej energi w domoticzu za pomocą xiaomi smart plug?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha! Udało mi się :) Mam wykresy w Domoticz! Opiszę to niedługo w osobnym poście

   Usuń
 2. Cześć. Odczytywanie napięcia mam, owszem. Ale z tego co widzę jest niepoprawnie sumowane dziennie/tygodniowo w Domoticz. Zgłębię temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. chce też za pomocą bramki mieć alarm przekroczenia temperatury na piecu co.Szukałem jakiś wskazówek ale z uwagi na nieznajomość angielskiego jest to utrudnione.Temperatuę z pieca odczytuje za pomocą ds18b20 i espeasy .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałeś Blockly? Powinno to być dość proste. W sumie i tak planowałem to opisać prędzej czy później, także jeżeli chcesz mogę to wziąć na warsztat i opisać.

   Usuń
 4. Jak i gdzie pokazuje tobie napiecie ten smart plug?Dzis otrzymałem ale widzę tylko zużycie i przełacznik.Jak ogarnełeś temet poprawnego sumowania zużycia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A. Głupotę palnąłem. Nie napięcie a natężenie. A sumę w Domoticz opisałem na blogu

   Usuń
  2. U mnie cos jest nie tak. pokazuje tylko zuzycie w danej chwili, na wykresie widac ale nie zlicza sumy zuzytych kilowatów , co jest nie tak?

   Usuń
  3. Spróbuj edytować Xiaomi Smart Plug Usage i daj Computed, a nie From device. Uaktualniłem również wpis

   Usuń