poniedziałek, 16 października 2017

Dodatek do Domoticz - Storm Report. Nasz, swojski, polski!

Cudze chwalicie, swego nie znacie...

A w tym przypadku jest się czym pochwalić, ponieważ nasz rodak, Łukasz Rybak, stworzył bardzo ciekawy dodatek do Domoticz - informacje o burzach i wyładowaniach atmosferycznych.

Akurat podobny dodatek już tu kiedyś opisywałem, ale implementacja Łukasza wydaje mi się dużo lepsza. Raz, że zawiera nie tylko informacje o ilości piorunów, ale także o innych anomaliach - wiatr, mróz, gorąco, opady. Dwa - powstała u nas, w Polsce, w oparciu o serwis http://burze.dzis.net/, jest więc specjalnie profilowana pod nasz rejon, co jest dużym atutem.

Nie tylko jednak pioruny! Łukasz pobiera też informacje o:
- mrozie
- upale
- wietrze
- opadach deszczu/śniegu
- burze
- cyklony

Jest tego jak widać dużo...

Aby zainstalować (co jest przy okazji dokładnie opisane w Wiki) wystarczy przejść do folderu \domoticz\plugins i wykonać

git clone --recursive https://github.com/lrybak/domoticz-storm-report

a następnie zrestartować serwis Domoticz.

Ważne jest aby wersja Domoticz była dość świeża (najlepiej ostatnia stabilna - ja akurat sprawdzałem na 3.8153), ponieważ dopiero bodajże od dwóch stabilnych możliwe jest dodawanie własnych pluginów.

Kolejnym ważnym krokiem jest rejestracja na stronie https://burze.dzis.net/ i kontakt z autorem poprzez formularz kontaktowy i prośba o wysłanie klucza API. Mnie wysłał klucz po kilkunastu minutach.

Następnie w sekcji Hardware wybieram nasz plugin - domoticz-storm-report, podajemy nazwę, otrzymany klucz API, interwał sprawdzania pogody, miast i promień w jakim mamy otrzymywać informację i wyładowaniach. Autor burze.dzis.net zadbał również o wyszukiwarkę miast: https://burze.dzis.net/?page=wyszukiwarkaPo chwili zobaczymy nowe ikony w naszej sekcji Utility.


Polecam zapoznanie się z dodatkiem, jest bogaty w informacje, nie zawodzi.

Jako że autor wydaje co pewien czas poprawki, aby zaktualizować - wystarczy wejść do folderu z pluginem i wykonać

git pull

Sugestia: W razie problemów z instalacją/uruchamianiem pluginów w Domoticz warto zajrzeć na stronę Wiki Domoticz: http://www.domoticz.com/wiki/Linux#Problems_locating_Python

10 komentarzy:

 1. Witam,
  Zainstalowałem ten plugin, ale niestety w hardware nie widzę tego dodatku. Sprawdzałem w Putty i w katalogu domoticza istnieje plugin domoticz-storm-report. Wyglada, ze po prostu nie pokazuje tego w moim domoticzu. Czy można go jakoś uruchomić? Mam domoticz w wersji 4.97, a malinę Pi3B+.
  Dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ok, znalazł się w rozwijanym menu - nie zauwazyłem wcześniej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Korzystając z okazji chciałbym podziękować Ci za ten blog. Dla Ciebie to może hobby a dla mnie jako początkującego kopalnia wiedzy (podobnie jak jeszcze kilka adresów i ludzi, którzy chętnie się dzielą wiedzą i pomocą).
  Jeden z problemów rozwiązany - przede mną pewno jeszcze wiele.
  Mam jeszcze jedno pytanie OT: czytałem, że system na karcie SD nie jest najlepszym rozwiązaniem i czasami warto przenieść go na HDD. W związku czym mam pytanie, czy zwykły zewnętrzny HDD będzie dobry? (mam jakiś stary dysk z USB 2.0). Wiem, ze są jakieś dedykowane rozwiązania jednak dla domowych i hobbystycznych celów chciałbym wykorzystać elektronikę, którą mam. Nie wiem, czy sa wymagane jakieś określone parametry np. transferu, który musi spełniać dysk?
  Dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze - dziękuję za miłe słowa. Naprawdę fajnie wiedzieć, że robi się to nie tylko dla siebie :D Chciałbym więcej, ale mam zbyt wiele różnych hobby i skaczę z kwiatka na kwiatek ;) A do tego - rodzina jest najważniejsza.

   Po drugie - ja wziąłem po prostu mechaniczny dysk 80GB, który miałem poprzednio w PS3, tanią obudowę na USB 2.0, podłączyłem pod aktywny HUB USB i śmiga od dwóch lat. COKOLWIEK będzie lepsze niż karta SD, ponieważ ma kontrolę błędów, nie ma praktycznie limitu zapisów, itp., itd.. Ja z lenistwa startuję ciągle z karty SD, bo powinienem i to zmienić, ale skoro działa...

   Usuń
 4. Dzięki za info. Mógłbyś mi powiedzieć, czy jest jakaś metoda, aby przenieść system z karty SD na HDD? Aktualnie mam wszystko na 32GB i mam tam poza Domoticzem jeszcze Pi-hole. Czy jest jakaś metoda, aby przenieść obraz na HDD? Ewentualnie jak to zrobić, aby nie instalować wszystkiego od nowa? PS. Jestem początkującym (to na wypadek Twoich sugestii i mojego poziomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo http://cezarowy.blogspot.com/2018/01/przechodzimy-na-malinie-z-karty-sd-na.html :)

   Usuń
 5. Dzięki. :-) Wieczorem próba. W razie czego będę prosił o pomoc :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, niestety podddaje się i proszę o pomoc:
  na domoticzu postawionym na synology wali takim błędem:

  (domoticz-storm-report) failed to load 'plugin.py', Python Path used was '/usr/local/domoticz/var/plugins/domoticz-storm-report-master/:/volume1/@appstore/py3k/usr/local/lib/python35.zip:/volume1/@appstore/py3k/usr/local/lib/python3.5/:/volume1/@appstore/py3k/usr/local/lib/python3.5/plat-linux:/volume1/@appstore/py3k/usr/local/lib/python3.5/lib-dynload:/volume1/@appstore/py3k/usr/local/lib/python3.5/site-packages'.
  2019-04-28 21:22:06.816 Error: (burze) Module Import failed, exception: 'ImportError'
  2019-04-28 21:22:06.816 Error: (burze) Module Import failed: ' Name: suds'
  2019-04-28 21:22:06.816 Error: (burze) Error Line details not available.

  Co zrobić żeby zadziałało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Czy działa jakikolwiek inny plugin?

   Usuń