piątek, 20 października 2017

Domoticz i koszty zużytego prądu

Człowiek uczy się całe życie. To pewne.

Mnie udało się dziś przez przypadek dowiedzieć jak Domoticz wylicza koszty zużytego prądu.

W sumie zawsze miałem to przed oczami, ale jakoś nigdy do mnie nie dotarło. Skoro można sumować zużytą energię, to powinna być też możliwość przeliczenia jej na pieniądz. I jest!

Zacznijmy od zdefiniowania taryfy. W Setup -> Settings, na zakładce Meters/Counters możemy podać wartość w naszym przypadku.


Później wystarczy wejść na Log czujnika. Może to być zarówno Owl jak i gniazdko (na przykład Xiaomi). Tutaj mamy raporty zużycia godzinowego. Teraz przechodzimy na Report.


I tu mamy interesujące nas wartości. Łącznie z kosztem zużycia.


Jedyny minus jest taki, że są to wartości miesięczne. Ale dobre i to!

Teraz tylko muszę sprawdzić jak to się ma do rzeczywistych danych i sprawdzić inne parametry z tym związane w Domoticz.

3 komentarze:

 1. A co to jest COST R1 i R2?
  Dla przyładu, chociażby zwykły sonoff pow, podłączony do bojlera liczy zużycie prądu. Jak to dobrze ustawić, uwzględniając godziny taryfy g12w oraz weekendy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się (bo nie ma informacji o tym w instrukcji Domoticz), że to właśnie różne cenniki na różne taryfy. Nie zagłębiałem się w temat, ale widzę, że ktoś już to w Domoticz zrobił: https://matdomotique.wordpress.com/2017/03/06/creer-un-compteur-a-deux-tarif-virtuel/

   Usuń
  2. O, a tutaj ktoś to już przetłumaczył i zrobił: http://flytomcio.pl/raspberry-pi/pomiar-zuzycia-energii-elektrycznej-w-systemie-dwutaryfowym-czesc-2/

   Usuń