poniedziałek, 25 września 2017

Xiaomi Mijia Smart Home - nowe gadżety przyszły :D

Może żadna to nowość, ale cieszę się niezmiernie. 

Dwa zestawy Xiaomi Mijia znalazły się u mnie w domu. Z pewnych względów jeden pozostanie w aplikacji MiHome i to opiszę dzisiaj.


Czujniki po wyjęciu z pudełek zaskakują rozmiarem. Nie są podobne do tych monstrów, które stoją często w naszych domach. Czujnik temperatury jest niewiele większych od kciuka. Przynajmniej mojego :)Niestety, trzeba wspomnieć o minusach. Bez przejściówki z gniazdek typu chińskiego na polski nie uruchomimy zestawu...

WAŻNE - przejściówki często NIE SĄ załączone w zestawach. Ja kupiłem różne, całkiem ciekawe można znaleźć w Leroy Merlin.


Po podłączeniu centralka przemówi do nas w pięknym, chińskim języku. Niestety, ni w ząb nie rozumiałem co chce mi przekazać ;)

Po włączeniu aplikacji MiHome wybrałem lokalizację Mainland i mogłem wybrać jakie urządzenie chcę sparować - na początek Gateway.


Parowanie jest proste - postępujemy zgodnie z instrukcjami aplikacji - trzy kroki, zgodnie z kolorami na centralce.Po udanym procesie parowania oraz aktualizacji oprogramowania mamy od razu dostęp do różnych funkcji centralki, które nie są tak ubogie jakby się mogło wydawać:
- nocne światło RGB z możliwością dopasowania koloru oraz jasności
- głośnik i radia internetowe. Da się załadować inne niż chińskie, ale o tym albo w innym wpisie, albo zaktualizuję ten.
- zdarzenia, zegar, ustawianie czasu włączenia/wyłączenia


Sama centralka jako taka w docelowym miejscu interesuje mnie dużo mniej niż termometr, dlatego od razu zabrałem się do połączenia Temperature and humidity sensor. Tutaj również wystarczyło przycisnąć stylowy przycisk na 5 sekund i automatycznie został dodany.


W efekcie mam na bieżąco temperaturę dostępną z każdego miejsca w którym jestem a możliwością przeglądania historii. Cel osiągnięty!


Dodatkowo można dodawać automatykę do centralki:
- gdy pojawimy się w domu
- gdy wychodzimy
- gdy wstajemy
- gdy śpimy
- wyzwalanie alarmu czujnikami - na przykład w przypadku otwarcia drzwi gdy śpimy

Wszystkie urządzenia od Xiaomi integrują się ze sobą, możemy więc na przykład włączyć światło w centralce gdy opaska Mi Band wykryje, że wstaliśmy.

Powodzenia w używaniu i instalowaniu!

W kolejnych wpisach zaawansowany Dashticz oraz podpinanie pozostałych elementów Xiaomi do Domoticz.

1 komentarz:

  1. Fajna rzecz. Macie też może telefony od Xiaomi? Ja jestem zadowolony z mi5

    OdpowiedzUsuń