czwartek, 31 marca 2022

ZX-UNO - kolejna aktualizacja DLC 1.1 oraz DLC 2.0

Dzień dobry. Dawno mnie nie było, oj dawno. Człowiek chce pisać, ale natłok pracy, obowiązków i innych hobby (książek ostatnio mnóstwo do nadrobienia) powoduje, że nie ma kiedy opracować porządnie tematu. Cóż, życie...

Ale do rzeczy - ZX-UNO mimo początkowego 'trudnego startu' stał się jednym z moich ulubionych sprzętów. Naprawdę zadziwia mnie kreatywność twórców na ZX Spectrum (czy też jego odpowiednika - Pentagon), głównie demoscena. Ciężko, bardzo ciężko wybrać faworyta wśród 8-bitowców. Atari z GTIA i Pokey robi cuda, C64 z SID'em, ZX z AY.

I tego to właśnie ZX-Spectrum z jego mnogimi klonami emuluje ZX-UNO. Między innymi, bo wiele innych również. Ale aby je poznać musiałbym nad nimi miesiącami posiedzieć.

Kilka miesięcy temu opisałem już ZX-UNO, później sposób aktualizacji oprogramowania. Za sugestią jednego z czytelników przyjrzałem się DLC do Summer '21 Edition.

Pierwsza (http://retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200037201) - 1.1 dodaje wiele folderów z ciekawymi prezentacjami możliwości, na przykład pliki dla Covox (DAC) - wiekowi użytkownicy PC będą wiedzieli o co chodzi, więcej obrazków do podziwiania, Homebrew dla ZX, ale również dla Atari i gry dla dwóch graczy na Segę Master System oraz NES.

Wersja 2.0 (http://retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200037915) to już więcej smaczków. 

- Aktualizacje rdzeni (żebym zapamiętał - mam wersję vga2m ;)) ZX Spectrum Oric, ZX81, ZX80, PC-XT, SE BASIC.

- Aktualizacja rewelacyjnej przeglądarki Boba Fossila

- Oprogramowanie, oprogramowanie... Głównie demoscena, między innymi 'Dalthonism', które dane mi było oglądać na żywo w zeszłym roku na Demo Party w Katowicach. Szczęka na ziemi, włącznie z pytaniami kolegów Amigowców - 'To AY tak gra?'


Reasumując - jest co robić, przeglądać, oglądać, słuchać... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz