wtorek, 2 czerwca 2020

Alexa i problem z odczytywaniem zmian po stronie HABridge

Usssss... 

Ostatnie godziny spędzone z Alexą i HABridge były bardzo stresujące...

Przeniosłem cały system Home Assistant w nowe miejsce, na nowej instalacji DietPi, w kontenerze Dockerowym. Chciałem dodać nowe elementy w HABridge, trochę porządku zrobić. I zaciąłem się na dwa dni :/

Skasowałem listę przystkich urządzeń, wybrałem Discover zaczęły się cuda. Czego bym nie robił, jak nie kombinował - Alexa ciągle odczytywała mi poprzednie urządzenia, podpinała dziwne ID pod nie - ogólnie dramat. Poprosiłem nawet mojego dobrego kolegę (pozdrawiam Arka), speca od sieci i Linuxa aby pomógł mi zidentyfikować problem, bo myślałem, że gdzieś, jakimś cudem zainstalowałem osobną instancję, albo konfiguracja HABridge jest odczytywana ze złego miejsca. Sprawdziliśmy każde IP w moim domu - nic.

Bliski rozpaczy wpadłem na pomysł, aby ręcznie skasować te kilka starych urządzeń przypisanych w konfiguracji Alexy jedno po drugim i nagle pomogło! Poprawnie zaczytała kilka testowych urządzeń dodanych do HABridge.


Mission accomplished. Dziękuję Arkowi za pomoc!

6 komentarzy:

 1. Podepnę się pod najnowszy post. Ile RAMu w RPi 4B do Home Assistant? Starczy 2 GB, czy lepiej od razu brać 4 GB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2GB wystarczy. Przez długi czas miałem odpalone na 3B z 1GB RAM i po instalacji z kilkoma dodatkami zostało mi dostępne 350MB. Ale, żeby nie było niedomówień - sam zamówiłem 4B z 4GB RAM, ale to z przeznaczeniem na RetroPie.

   Usuń
  2. Dzięki za informację. Wiadomo, że RAMu nigdy nie za wiele, ale tak naprawdę kupno 4 GB tylko dla HA i paru innych niewielkich rzeczy raczej nie ma sensu z tego co piszesz. Lepiej zaoszczędzić na RPi 5 za parę lat;)

   Usuń
  3. A jeszcze więcej osób odchodzi teraz od Raspberry i idzie w stronę terminali w stylu Dell Wyse. Ja osobiście w ten weekend przesadziłem system na Intel NUC na Ubuntu.

   Usuń
  4. Rpi 4 2 GB zamówione. Przyjdzie to postaram się postawić Home Assistant na SSD i powoli migrować. Mam czujniki MySensors, Xiaomi, głowice na Z-Wave, ESPeasy, Tasmotę, odczyt stacji pogodowej WH2600, własny skrypt licznika Eastron, stick Zigbee, RFlink 433 Mhz. Może być trochę roboty przy tym.

   Usuń
  5. Na pewno będzie trochę pracy. Z tego co już widzę, implementacja RFLink w HA jest trochę ułomna :/ Nie odczytuje mi wszystkich czujników, które pod Domoticz działały bez problemu (na przykład czujnik otwarcia drzwi).

   Usuń