wtorek, 8 stycznia 2019

ESP8266, aktualizacja oprogramowania Tasmota

Oj, jak ja lubię aktualizować... Oprogramowanie tu, tam, jakoś tak zawsze staram się mieć zainstalowane najnowsze wersje. Dobrze to czy źle - kwestia osobista, 

Dotarło do mnie, że Sonoff Pow ma starszą wersję. Zmian jest mnóstwo (poprawki, dodane nowe obsługiwane sprzęty), do poczytania między innymi tutaj: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/What's-New.

Tak w ogóle podjąłem decyzję, że na wszystkie Sonoff'y (oprócz, jak na razie, czujnika smogu) wgram oprogramowanie Tasmota.

Czyli do gniazdek, Basic, Pow - zamiast ESPEasy - Tasmota.

Aby zaktualizować, przechodzimy do Firmware Upgrade.


Najnowsze wersje oprogramowania znajdziecie zawsze na stronie: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/releases. Z ciekawości - człowiek zawsze jakąś głupotę walnie... Nie wiem co mną kierowało, ale flashując Sonoff Basic, wybrałem również taką wersję Tasmota (no, trochę to logiczne i bardzo się później zdziwiłem, że nie mam zakładki do konfiguracji Domoticz. Jak się okazało - to obcięta, minimalna wersja oprogramowania. Po wgraniu Classic wszystko powróciło do stanu poprzedniego.

Kontynuując, wybieramy odpowiednią wersję:
I po kilku sekundach możemy się cieszyć nową wersją oprogramowania.


I to by było na tyle, cytując klasyka.

9 komentarzy:

 1. Tasmota ma pewną przypadłość i to w wielu wersjach. Jeśli sobie coś ustawimy i zapiszemy to działa. Ale jeśli potem coś zmienimy to niby zapisze, ale nie działa. Na przykład wgrałem sobie Tasmotę na ESP-01 ustawiłem moduł generic i ustawiłem relay1 na TX i podpiąłem się z przekaźnikiem pod ten gpio . Ale po pewnym czasie postanowiłem zmienić na RX (gpio3) i owszem zapisało, ale po podpięciu pod ten pin nie chciało działać. Po resecie do fabryki i ponownym ustawieniu - tada!! działa.
  Podobnie jest np. z siecią wifi. Jeśli ustawisz na innej niż poźniej będziesz korzystał nie będzie działać NTP.
  Ale i tak wolę Tasmotę od ESPEasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm... Wiesz, to by tłumaczyło moje początkowe problemy z TH16 i termometrem. Po wgraniu nie działało w żaden sposób, nawet interweniowałem u sprzedawcy. Odpuściłem, po pewnym czasie wgrałem nowsze oprogramowanie i nagle wszystko zaczęło działać. Dziękuję za cenną informację!

   Usuń
 2. Witam
  Oprogramowanie tasmota można aktualizować także w ten sposób:

  -wchodzimy w konsolę i wpisujemy:
  otaurl http://thehackbox.org/tasmota/
  później upgade 1 i czekamy aż samo się zaktualizuje.

  Na tej stronie są zawsze najnowsze kompilacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mała poprawka:
  wpisujemy: otaurl http://thehackbox.org/tasmota/sonoff.bin

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety na samym programowaniu się nie znam więc również ciężko jest mi cokolwiek na ten temat się wypowiedzieć. W firmie u siebie korzystam ze sprawdzonych systemów informatycznych od https://www.connecto.pl/ i jestem zdania, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę pozdrowić Michała Świerczynę i przestać spamować.

   Usuń