wtorek, 8 stycznia 2019

ESP8266, aktualizacja oprogramowania Tasmota

Oj, jak ja lubię aktualizować... Oprogramowanie tu, tam, jakoś tak zawsze staram się mieć zainstalowane najnowsze wersje. Dobrze to czy źle - kwestia osobista, 

Dotarło do mnie, że Sonoff Pow ma starszą wersję. Zmian jest mnóstwo (poprawki, dodane nowe obsługiwane sprzęty), do poczytania między innymi tutaj: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/What's-New.

Tak w ogóle podjąłem decyzję, że na wszystkie Sonoff'y (oprócz, jak na razie, czujnika smogu) wgram oprogramowanie Tasmota.

Czyli do gniazdek, Basic, Pow - zamiast ESPEasy - Tasmota.

Aby zaktualizować, przechodzimy do Firmware Upgrade.


Najnowsze wersje oprogramowania znajdziecie zawsze na stronie: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/releases. Z ciekawości - człowiek zawsze jakąś głupotę walnie... Nie wiem co mną kierowało, ale flashując Sonoff Basic, wybrałem również taką wersję Tasmota (no, trochę to logiczne i bardzo się później zdziwiłem, że nie mam zakładki do konfiguracji Domoticz. Jak się okazało - to obcięta, minimalna wersja oprogramowania. Po wgraniu Classic wszystko powróciło do stanu poprzedniego.

Kontynuując, wybieramy odpowiednią wersję:
I po kilku sekundach możemy się cieszyć nową wersją oprogramowania.


I to by było na tyle, cytując klasyka.

10 komentarzy:

 1. Tasmota ma pewną przypadłość i to w wielu wersjach. Jeśli sobie coś ustawimy i zapiszemy to działa. Ale jeśli potem coś zmienimy to niby zapisze, ale nie działa. Na przykład wgrałem sobie Tasmotę na ESP-01 ustawiłem moduł generic i ustawiłem relay1 na TX i podpiąłem się z przekaźnikiem pod ten gpio . Ale po pewnym czasie postanowiłem zmienić na RX (gpio3) i owszem zapisało, ale po podpięciu pod ten pin nie chciało działać. Po resecie do fabryki i ponownym ustawieniu - tada!! działa.
  Podobnie jest np. z siecią wifi. Jeśli ustawisz na innej niż poźniej będziesz korzystał nie będzie działać NTP.
  Ale i tak wolę Tasmotę od ESPEasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm... Wiesz, to by tłumaczyło moje początkowe problemy z TH16 i termometrem. Po wgraniu nie działało w żaden sposób, nawet interweniowałem u sprzedawcy. Odpuściłem, po pewnym czasie wgrałem nowsze oprogramowanie i nagle wszystko zaczęło działać. Dziękuję za cenną informację!

   Usuń
 2. Witam
  Oprogramowanie tasmota można aktualizować także w ten sposób:

  -wchodzimy w konsolę i wpisujemy:
  otaurl http://thehackbox.org/tasmota/
  później upgade 1 i czekamy aż samo się zaktualizuje.

  Na tej stronie są zawsze najnowsze kompilacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mała poprawka:
  wpisujemy: otaurl http://thehackbox.org/tasmota/sonoff.bin

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niestety na samym programowaniu się nie znam więc również ciężko jest mi cokolwiek na ten temat się wypowiedzieć. W firmie u siebie korzystam ze sprawdzonych systemów informatycznych od https://www.connecto.pl/ i jestem zdania, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę pozdrowić Michała Świerczynę i przestać spamować.

   Usuń