wtorek, 4 grudnia 2018

RetroPie i dodatki oraz inne emulatory

Dzień dobry!

To już przedostatni wpis opisujący realizację Arcade Bartop. Ostatni będzie poświęcony zaawansowanym (no, przynajmniej dla mnie) opcjom konfiguracji i ozdabiania.

W sumie najważniejszym, głównym dodatkiem jaki trzeba zainstalować jest KODI. KODI to multimedialny 'kombajn', który pozwala odtwarzać radia internetowe, oglądać filmy oraz ma mnóstwo innych opcji.

Znajdziemy go w Manage optional packages i później w Ports -> KODI.

sudo ~/RetroPie-Setup/retropie_setup.sh

Nie ma się co tutaj rozpisywać - połączy się z wszystkim co macie w domu (NAS, dyski, pendrive) i wyświetli/zagra/pokaże.

Dostępne są również porty gier, opracowane przez pasjonatów, jak na przykład:
- OpenTTD - Transport Tycoon Deluxe
- Rick Dangerous - XRick
- OpenTyrian

Jeżeli interesuje Was emulacja innych niż opisane 'kanoniczne' Atari, Commodore 64 oraz ZX Spectrum, zapraszam poniżej.

- Amstrad - emulator capricerpi. Jeden z ciekawszych komputerów ośmiobitowych tamtej ery. W Polsce mniej znany, z powodu braku dostępności oprogramowania i nietypowych - 3 calowych dyskietek. Pamiętam jednak zajęcia na 'kółku komputerowym' w szkole podstawowej...

- Atari ST - Hatari. Główny konkurent komputera Amiga. Do 'zadań specjalnych', jak DTP

MSX/MSX2 - na podstawie własnych testów mogę powiedzieć jedno - lr-bluemsx. Bardzo ciekawa rodzina sprzętów, na której to debiutował Metal Gear.

Amiga CD32 - UAE4Arm. W sumie Amiga 1200 z CD-ROM.

- ScummVM - scummvm. Tutaj już legendarny system Script Utility for Maniac Mansion. On to służył do stworzenia takich perełek jak właśnie Maniac Mansion, The Secret of Monkey Island, Monkey Island 2: LeChuck's Revenge, seria Indiana Jones, Loom, Day of the Tentacle. Magia.

- Game and Watch - 'Ruskie jajeczka', tyle że w oryginalnej wersji - emulator lr-gw.

- Laser Discs - Daphne. Ehhhh. Może ktoś pamięta szok na PC z jakim się spotkaliśmy w przypadku Dragon's Lair oraz Space Ace. Co prawda akurat na PC były one obcięte i zamknięte w kilkunastu megabajtach, ale graficznie powalały.

- Coleco - coolcv. Konsola od Coleco Industries. W Polsce praktycznie nieznana, biblioteka gier również nie jest imponująca.

- Dreamcast - Reicast. Konsola wypuszczona przez firmę Sega, mimo bardzo dobrego podejścia, przegrała walkę z Playstation 2.

- SG-1000 - Sega Computer Video Game. Ich pierwsza próba wejścia na rynek konsol. Przegrała z Famicom (NES).

- PC-Engine, SGFX, TurboGrafX - TG16CD- lr-beetle-pce-fast, lr-beetle-supergrafx - zainstalowany domyślnie. Tutaj jest dosyć ciekawa kwestia, bo to są te same konsole, ale różnie nazywane na różne rynki, w zależności od tego, czy na USA czy na Europę.

- Videopac czyli inaczej Odyssey 2 - lr-o2em. Druga generacja konsol, Odyssey już bez nakładek na TV, które 'zmieniały' otoczenie w grach.

- NDS - Nintendo Dual Screen. Emulatory drastic, lr-desmume, jak dla mnie emulowanie takiej konsoli przenośnej jest mało sensowne, ale każdy lubi to co lubi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz