wtorek, 16 kwietnia 2019

Sonoff TH16, wodoodporny DS18B20 oraz Domoticz. No i Gexon...

Dzień dobry!

Dzisiaj kolejna rzecz z tych 'nie jest mi to do niczego potrzebne, ale zrobię'. Tym razem NAPRAWDĘ nie jest mi to do niczego przydatne, ale skoro się da - to zrobię :D

Nabyłem swego czasu kolejny włącznik Sonoff. Tym razem TH16, wraz z wodoodpornym termometrem DS18B20. Miałem ambicję wykorzystać jeden z takich, które posiadam, ale słusznie obawiałem się, że nie poradzę sobie z lutowaniem 'poczwórnego jacka'. Kupiłem więc gotowy.

Tym razem sprawdzenie odbyło się w towarzystwie naszego Bojownika (ochrzczonego przez córkę imieniem Gexon). Akurat ta rybka jest bezproblemowa, nie potrzebuje zbyt wiele opieki i jakoś bardzo stabilnego środowiska, ale jak najbardziej wyobrażam sobie użycie tego rozwiązania w przypadku większych akwariów, terrariów czy jakiegokolwiek innego miejsca wymagającego stabilizacji temperatury.


Wgranie oprogramowania alternatywnego opisałem już w innych postach: http://cezarowy.blogspot.com/2018/08/sonoff-pow-zmieniamy-oprogramowanie-na.html, jedyne co mi przyszło do głowy przy tej operacji to fakt, że nawet nie wiem jak wygląda oryginalne oprogramowanie w Sonoff :D

Konfiguracja również standardowa, jak poniżej.


Teraz pozostaje albo napisać skrypt w dzVents, albo na szybko coś w Blockly. Rozumieć przez to należy, że poprzez monitorowanie temperatury możemy od razu załączać ten sam włącznik, do którego jest podłączony termometr.

DS18B20 nie jest jedynym który można podłączyć, poza tym on mierzy wyłącznie temperaturę. Inne, jak AM2301 oraz Si7021 mierzą również wilgotność.

2 komentarze:

 1. Cześć,
  czy mógłbyś mi pomóc w ustawieniu bloczków w Domoticz, tak aby osiągnąc efekt pętli określonego zdarzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co dokładniej chodzi? Do takich rzeczy przeważnie używam dzVents.

   Usuń