piątek, 15 lutego 2019

InfluxDB i dane przesyłane do niego z Domoticz

Nie wiedzieć czemu, czujniki temperatury/wilgotności Xiaomi są błędnie interpretowane przez automat ładujący dane z Domoticz do InfluxDB, o czym pisałem tutaj. Wyświetlały mi zawsze wartość około cyfry 1, co w lecie jest co najmniej dziwne ;)

Rozwiązanie tego problemu podpowiedział jeden z użytkowników grupy Domoticz na Facebook.

W sumie wiedziałem, że czujniki Xiaomi mają swoją reprezentację w Domoticz zarówno osobno jako Temperatura i Wilgotność i razem Temperatura+Wilgotność, ale osobiście wolę ich prezentację na osobnych kafelkach, nie razem. Cóż z tego, że wolę, jeżeli Domoticz do Influx wysyła w ich przypadku błędne dane.

Wystarczyło dodać rzeczone czujniki do listy używanych w Domoticz,


później dodajemy do ekstraktów Domoticz -> InfluxDB.


Po chwili dane pojawią się w InfluxDB i Grafana może zostać zaktualizowana.


I już! Działa!


Wilgotność również zostaje powoli zapisywana i prezentowana.


Kolejny krok do przodu. Dziękuję Ci, grupo na Facebook'u!

5 komentarzy:

 1. Witaj Cezarze,
  Z Chin dotarło do mnie trochę sprzętu Xiaomi więc po umieszczeniu w Domoticz postanowiłem skorzystać z ładnych wykresów w Grafana. W Domoticz mój sprzęt Xiaomi jest widoczny jak na screenie https://imgur.com/Y7WLVV0. Mam utworzoną bazę w InfluxDB https://imgur.com/UKQd4uZ. Sprzęt powinien być widoczny w Grafana. Niestety przy próbie utworzenia wykresu nie widzę sprzętu od Xiaomi https://imgur.com/OCvB7KX. Nie widać go po nazwie ani po idx https://imgur.com/ZfZ5quY. Co ciekawe widać sprzęt (Xiaomi- Temperatura i jego idx)https://imgur.com/uYzne0m. Mam równiez ten sprzęt, ale on nie powinien być wysyłany do Grafany. Za to sprzęt Aqara-Temperature (i jego idx) jest wysyłany do Grafany, ale tam nie jest widoczny. A żeby było jeszcze dziwniej - pozostałe dane z tego czujnika (wilgotność i ciśnienie) są widoczne https://imgur.com/uBJC4G7 i https://imgur.com/ZfZ5quY. Kompletnie nie rozumiem co może być nie tak. Dlaczego dane ze sprzętu, który nie powinien być widoczny są widoczne, natomiast temperatura z Aqara nie jest widoczna (natomiast ciśnienie i wilgotność już są. Mógłbyś podpowiedzieć co może być nie tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie, moim zdaniem popełniacie dokładnie ten błąd, którego rozwiązanie tutaj podaję. Maciek - powinieneś wysłać do InfluxDB IDX numer 94 i później z listy wybrać Temperature i Humidity.

   Usuń
 2. Mam dokładnie ten sam problem. Jest jakieś rozwiązanie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozwiązałem ten problem wcześniej (przepraszam, że nie opisałem). Zastosowałem popularne rozwiązanie helpdesku IT - usunąłem czujniki z InfluxDB i ponownie je dodałem (w tym idx 94) - po kilku chwilach wszystkie były widoczne w Grafana. Informacyjnie dodam, że chwilę dłużej walczyłem z jednym z wykresów (wskaźnik powietrza PM2,5) - nie chciał się dodać do Grafana. Jak się okazało, błąd był prozaiczny - w nazwie czujnika nie może być przecinka tylko kropka. Po zmianie nazwy wszystko poszło gładko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze wiedzieć, że się udało, gratulacje! :)

   Usuń