piątek, 18 maja 2018

Mi Light - podłączamy, parujemy, dodajemy w Domoticz

To się chyba nigdy nie skończy :D Coraz więcej rozwiązań, coraz więcej możliwości!

Skoro już robiliśmy remont i sufit podwieszany - nie obejdzie się bez LEDów. A jeżeli LEDy - to nie pozwoliłbym sobie na zakup tylko takich sterowanych pilotem. Postawiłem na Mi Light. Jest to już pewnym standardem, jest kilka innych rozwiązań, jednak cena i wsparcie mnie tutaj przekonały.

Jak to u mnie - bez problemów ani rusz. Kupiłem, ze względu na ograniczenia czasowe, na 'znanym polskim serwisie'. Od razu piszę, że nie było żadnych problemów, błyskawiczna przesyłka, fachowe podejście, ale... Nie chciało działać z Domoticz.

Co się okazało? Kupiłem sterownik JEDNOSTREFOWY. Który, owszem, świetnie działa z pilotem, aplikacją Mi Light, ale NIE z Domoticz. A przecież to było celem! Damn me! Nic to - pozostały szybkie zakupy w Chinach.

Nowinka - na stronie http://cezarowy.blogspot.se/p/co-na-stanie-ma-cezar.html dodałem spis sprzętów i oprogramowania z jakiego korzystam wraz z cenami, linkami, itp. Ceny podane są na moment mojego zakupu, mogę się więc (czasem znacznie) różnić od tego co Wam się uda upolować.

Ten poniżej jest JEDNOstrefowy. Działa z pilotem (również jednokanałowym) Mi Light, aplikacją, itp. bez problemu, ale z Domoticz go nie sparujecie. Warto wiedzieć.


A ten - i owszem. CZTEROstrefowy.


I taki oto pilot do niego pasuje.


WiFi iBox w wersji 2. On z kolei jest potrzebny, aby sterować przez WiFi. Czyli aplikacją w telefonie (bajer) i przez niego możemy się dostać do Domoticz (mniam, na to czekamy).
W aplikacji Mi Light parowanie w sumie w standardowy sposób jak w innych urządzeniach:
- reset routera iBox
- z poziomu telefonu zalogowanie się do sieci urządzenia (Milight*)
- konfiguracja za pomocą AP
- podanie użytkownika/hasła do swojej sieci
- wyłączenie zasilacza LED
- teraz wymagana zręczność - włączenie i sparowanie strefy (Zone1, Zone2, etc.) do 3 sekund po włączeniu. U mnie, z nieznanych mi na razie przyczyn, sterownik sparował się tylko do strefy 2Jeżeli uda się sterować kolorem, natężeniem, programami za pomocą aplikacji to praktycznie jesteśmy już w domu.

Z ciekawostek: do iBox'a można się zalogować przez WWW. Wystarczy podać adres, standardowo użytkownik/hasło to admin/admin. Możemy tam skonfigurować wszystkie parametry. Co prawda nie widziałem tam jakichś magicznych sztuczek, ale warto wiedzieć, że jest możliwość.


W Domoticz dodajemy Limitless/AppLamp/Mi Light with LAN/WiFi interface, podajemy IP. WAŻNE! W sieci są podane dwa porty do sterowania. W starszych wersjach był to 8899, teraz jest to 5987.


W sekcji Devices pojawią nam się wszystkie strefy, nawet jeżeli mamy zaprogramowaną tylko jedną.

Dla wyjaśnienia. Group1 do Group4 to oczywiście nasze strefy. AppLamp All to włączenie/wyłączenie wszystkich stref.


A AppLamp Bridge to inna wersja iBox'a - ona sama w sobie również świeci, dlatego możemy nią sterować.


Po dodaniu naszej strefy mamy nowy Switch:


Włączanie/wyłączanie,  wybór jasności, koloru - standardowy dla Domoticz sposób wyboru. Podobnie jak w przypadku Yeelight.

Ale dla mnie to mało. Jak zawsze. Tak jak pisałem wcześniej - we włącznikach Xiaomi wykorzystałem tylko trzy z czterech dostępnych włączników. Ostatni, czwarty, intencjonalnie został pozostawiony na pasek LED.


Dodany już jest, fizycznie nie jest podłączony pod żaden kabel, więc mogę mu dodać funkcję taką, jaka mi się podoba.

Edytujemy...

i przypisujemy akcje pod On oraz Off:

http://192.168.1.200/json.htm?type=command&param=setcolbrightnessvalue&idx=305&hex=FFFFFF

http://192.168.1.200/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=305&switchcmd=Off

Chciałem mieć białe światło po włączeniu, dlatego wartość HEX jest równa FFFFFF. Każdy z dwójki bitów określa jaką chcecie mieć wartość RGB (Red, Green, Blue - Czerwony, Niebieski, Zielony).

W IDX oczywiście IDX urządzenia w Domoticz.

Działa! 

'Alexa, living room off' i dobranoc!

20 komentarzy:

 1. Czy ten sterownik 4 strefowy połączy sie do Domoticz przez bramke my sensors?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specem od MySensors nie jestem, ale wydaje mi się, że jakiś sposób na to jest: https://forum.mysensors.org/topic/3607/mi-light-controller-for-mysensors

   Usuń
 2. Hej, jedna rzecz jest dla mnie niejasna. Czy żeby podpiąć się do domoticza wystarczy ten sterownik 4-ro strefowy i tyle? czy niezbędna jest ta bramka "WiFi iBox w wersji 2 " ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, do podpięcia się do Domoticz i sterowania przez aplikację w telefonie potrzebny jest WiFi iBox. W przeciwnym razie pozostaje sterowanie wyłącznie pilotem.

   Usuń
 3. Hmm.. rozumiem. Ale to trochę nielogiczne dla mnie - skoro mam już sterownik działający po wifi, po co mi drugi sterownik . Podejrzewam, że sam kontroler rgbw dałoby się spiąć po przeprogramowaniu flasha ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, to nie do końca jest tak jak mówisz - sprawdź ten projekt: https://hackaday.io/project/5888-reverse-engineering-the-milight-on-air-protocol. Szczególnie to zdanie: 'These lamps don't actually have WiFi connectivity themselves: They are controlled using a proprietary 2.4GHz protocol from either a battery controlled remote or a WiFi gateway'

   Usuń
  2. to juz sporo wyjaśnia, dzięki!

   Usuń
  3. o ale jest nadzieja, że można to zrobić samemu
   https://blog.christophermullins.com/2017/02/11/milight-wifi-gateway-emulator-on-an-esp8266/

   bo troszkę szkoda "wywalać stówkę" na urządzenie, które pośredniczy w tej komunikacji ;-)

   Usuń
  4. O widzisz. Świetna sprawa. Ja akurat byłem w momencie remontu i zależało mi na czasie, dlatego różnica 50 pln nie była aż tak ważna. Ale jeżeli masz czas - warto spróbować!

   Usuń
 4. Czy moża mieć jednocześnie sparowany pilot i iBox? Tak by raz włączać ledy ręcznie przy użyciu pilota, a raz za pośrednictwem iBox?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! Sam tak mam i działa bez problemu

   Usuń
  2. Dziękuję uprzejmie za odpowiedź :)

   Usuń
 5. A jak to parowałeś, bo ja jak miałem WI FI BOX to parowałem kontroler z WI FI BOX i mi pilot przestał działać więc teraz mam RF Linka, możesz podać kolejność ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, trudne pytanie. Naprawdę nie pamiętam. Ale są dwie możliwości - albo najpierw WiFi Box, albo pilot :)

   Usuń
 6. Witaj !

  Mam pytanie - może dziwne, ale czy da się jakoś zmienić coś w Domoticzu by zamiast sterować RGBW ( dla kontrolera FUT038 ) można było mieć 4 osobne kanały do sterowania białymi paskami ??? Zaczynam dopiero przygodę z Domoticzem , a że w domu mam wszystko na białych diodach podzielonych na strefy , takie rozwiązanie ułatwiłoby mi życie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojjj... Tutaj musiałby się ktoś inny wypowiedzieć - nie znam odpowiedzi.

   Usuń
  2. Mimo wszystko dziękuję za chęci - szukam dalej odpowiedzi . 😀

   Usuń
 7. Witam! Czy po włączeniu oświetlenia led pilotem w domticzu przekaźnik zmienia pozycję z wył. na wł. Bo u mnie to nie. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń