środa, 10 stycznia 2018

mBot - zabawki nie tylko dla dzieci :)

Święta, święta i po świętach.

I jeżeli dzieci już dostały zabawki, a nie chcą się nimi bawić - ojciec ma co robić!


mBot, bo o nim mowa, jest akurat w kręgu naszych zainteresowań. Oparty na Arduino, programowalny, z możliwością kupienia dodatków. Ja akurat kupiłem dla syna wersję Bluetooth. Świetna, ale to kompletnie świetna zabawka.

Poniżej kilka zdjęć już złożonego robota. Samo skręcanie to kilka śrubek, opisywać nie ma sensu. Metalowa baza, dwa silniki, dwa koła, czujnik 'obrazu' (aby robot jeździł po linii, którą mu wyznaczymy) oraz czujnik odległości. Na górze Arduino w ładnej, przezroczystej obudowie. Wszystkie kable, złączki - świetnie opisane, połączenie to przyjemność.






Robota można połączyć z komputerem przez USB, kabel jest w zestawie. Tak najłatwiej zaktualizować oprogramowanie.




Sednem jednak są dwie aplikacje, dostępne ze darmo w AppStore (czy też Play Store). To one pozwalają robota programować, można przejść 'szkolenie' z jego obsługi, korzystać z wielu ciekawych funkcji. Możliwości jest mnóstwo!

Pierwszą z nich jest Makeblock. To zestaw mniejszych aplikacji, które zaznajomią Was z mBotem. Jak widać na pierwszym obrazku, podzielone są na sekcje tematyczne.


Pierwsza to sterowanie. Za pomocą 'jakby' pilota w aplikacji możemy skłonić robota do jazdy, włączenia diód, odtworzenia dźwięku.


Druga - Narysuj i jedź, umożliwia narysowanie robotowi trasy, którą później ma powtórzyć. Widać jak się poci, gdy ręka na drży i kreska nie jest idealnie prosta :)


Muzyk - zagraj jak na organkach, albo odtwórz zapisane nuty.


Zdecydowanie najciekawsza jest sekcja Tworzenia



To tutaj możemy pisać nasze 'programy', które w odpowiedni sposób zaprogramują robota.



W aplikacji jest też sekcja aktualizacji firmware robota, jeżeli pojawi się nowa wersja.




Druga aplikacja to mBlock.

Tutaj możemy się zmierzyć z serią zadań, które rozjaśnią nam tajniki sterowania robotem, sprawdzania stanu jego czujników, itp. Wszystko w formie gry, dobrej zabawy. Spotkacie tutaj stosowane również w Domoticz, bloki z funkcjami robota, które możecie dowolnie ustawiać. Mamy tu wszystko: ruch jednym czy też dwoma silnikami, odczyt czujnika odległości, odtwarzanie dźwięków...










Ze strony http://www.mblock.cc/software/mblock/mblock3/ musicie ściągnąć oprogramowanie dla Waszego systemu, jeżeli chcecie połączyć się również z poziomu komputera. Chociaż o niebo wygodniej jest z poziomu tableta/komórki.

Tutaj porada jak sprawdzić i zainstalować najnowsze oprogramowanie dla robota: https://makeblockshop.eu/blogs/known-issues/88952772-first-check-your-firmware-version






Reasumując - rewelacyjna zabawka, która wprowadzi zainteresowane dzieci w świat robotów, programowania, sterowania.

Do zestawu dołączony jest pilot, którym również możemy sterować robotem, oraz kartka z wyrysowaną przykładową trasą, którą może podążać robot, dzięki czujnikom zamontowanym w podwoziu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

3DS Hack, jak uruchomić jakiekolwiek demo na tej konsoli?

     Dobry wieczór. Czasem pokusa, aby obejrzeć produkcje demoscenowe na każdym sprzęcie na którym je stworzono jest zbyt silna. A że Ninten...